Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

CEZARY PODOLSKI - STRONA BIBLIJNO-APOLOGETYCZNA

Kontynuacja projektu -> http://bibliaapologety.com

Kliknij na jedno z 5 zdjec ponizej, aby przejsc do danej wersji
LXX ST NT_interlinear BHS LXX+NT

 

16-liniowy interlinearny przekład ST (hebrajsko-angielsko-polski)

interlinearny przekład NT (grecko-polski)

nowy materiał  kliknij -->

- przejdź do mojego konta na Youtube i obejrzyj filmiki wyjaśniające działanie wielu bardzo dobrych i darmowych programów biblijnych

 

- popraw jakość oglądanych filmów na Youtube - przeczytaj

 

- spis treści filmów z programami biblijnymi (z poziomu tej strony klikasz na link z filmem i od razu oglądasz go w podwyższonej jakości)- mój nowy projekt biblijny (interlinia hebrajsko-polska)

  

  Witam na mojej stronie poświęconej Biblii i obronie wiary katolickiej. Moim głównym zamierzeniem jest udostępnienie jak największej ilości linków do ciekawych stron w Internecie, które mogą ułatwić zainteresowanym poznanie Pisma Świętego oraz zagadnień związanych z umocnieniem wiary, zwłaszcza w obliczu zagrożeń wynikających z działalności sekt. W Internecie można znaleźć niemal wszystko, co potrzebne jest do dokładnego studiowania Słowa Bożego. Jako katolik, ubolewam tylko nad faktem, że w większości przypadków są to strony stworzone przez protestantów i to głównie w języku angielskim. Na szczęście twórcy tych programów częstokroć pozwalają nie tylko na korzystanie z nich, ale także dają przyzwolenie na ich rozbudowę i dowolną konfigurację przez użytkowników.

     Ostatnio dużą popularność zyskały sobie programy, które mają charakter modularny, czyli polegające na instalacji tylko tych modułów, które interesują danego użytkownika. Do najbardziej popularnych wśród nich można zaliczyć:

• Online Bible

• Theophilos (zobacz filmy)

• Sword Project (zobacz filmy)

• E-Sword (zobacz filmy)

    Więcej na ich temat przeczytasz w zakładce „Rozbudowane projekty (portale) biblijne” w ramce po lewej stronie. Aby bardziej przybliżyć Ci, jak te programy działają umieściłem na Youtube krótkie filmiki, które szybko pozwolą Ci się z nimi zaznajomić. Niestety serwis Youtube znacznie zniekształca jakość oglądanych filmów podczas konwersji, co ma kolosalne znaczenie przy filmach zawierających tekst na ekranie. Dlatego umieściłem wyżej instrukcję jak można poprawić jakość oglądanych filmów na Youtube.

     Jednym z moich celów jest także zachęcenie wszystkich, którym bliska jest idea stworzenia jak największej ilości źródeł internetowych (zwłaszcza katolickich), aby mogły one służyć wszystkim i były łatwo dostępne. Myślę także, że programem, który najbardziej się do tego nadaje (przynajmniej na chwilę obecną) jest program E-SWORD, pozwalający w jednym oknie korzystać z setek przekładów biblijnych, słowników, komentarzy do Biblii, map, oryginalnych tekstów Ojców Kościoła, treści Katechizmu Kościoła Katolickiego, treści wielu książek, własnych notatek i wielu innych. Jestem zdumiony funkcjonalnością tego programu, jego przejrzystością, łatwością doinstalowywania nowych modułów, czy tworzenia własnych. Poniżej przedstawiam, jak ten program wygląda po zainstalowaniu wielu modułów.

 Co więcej, wszystkie te moduły są ze sobą powiązane (interaktywność), co pozwala na szybkie przemieszczanie się od słowa w Biblii do jego tłumaczenia na język grecki czy hebrajski (często w postaci tzw. „chmurki” z tekstem po najechaniu myszką), od wersetu biblijnego do komentarza na jego temat, czy też wyszukania jakiegoś słowa czy wyrażenia we wszystkich Bibliach równocześnie.

 PRZECZYTAJ KONIECZNIE!!!

Jeśli interesują Cię następujące zagadnienia, przeczytaj poniższy materiał.

Dodawanie katolickich publikacji.

    Teraz chciałbym Ci pokazać w jaki sposób można ten anglojęzyczny, protestancki program wykorzystać w języku polskim i to z materiałami katolickimi (możesz też korzystać już z modułów katolickich do programu E-SWORD, ale anglojęzycznych – zobacz tutaj). W tym celu posłużę się publikacją, którą każdy szanujący się katolik powinien znać, tym bardziej że jest ona szeroko znana społeczności internetowej. Mam tu na myśli książkę Włodka Bednarskiego, mojego przyjaciela, który od wielu lat zajmuje się problematyką sekt. Nosi ona tytuł „W obronie wiary” i jest dostępna na wielu portalach internetowych. Poniższy przykład ma Ci unaocznić fakt, że Ty także możesz wykorzystać każdy przekład biblijny, książkę, komentarz, artykuł umieszczony w Internecie i dostosować do potrzeb programu E-SWORD. W dalszej kolejności będzie można tak stworzonymi modułami dzielić się i wymieniać, co jest tak powszechne stosowaną praktyką na Zachodzie.

 Krok 1

Tworzymy w programie E-SWORD nowy moduł i dajemy mu nazwę np. Bednarski.TOP (rozszerzenie TOP będzie oznaczało, że jest to moduł z komentarzem).

 Zobacz film: E_sword_czesc18_bednarski_1

 Krok 2

Wprowadzamy do programu kolejne rozdziały publikacji: E_sword_czesc19_bednarski_2

 Krok 3

 Po wprowadzeniu wszystkich rozdziałów wykorzystuję specjalne narzędzia (programy) do pełniejszej integracji własnego modułu z programeme E-SWORD (tutaj konkretnie korzystam z narzędzia „Scripture Tool Generator” (program do tworzenia chmurek z tekstem po najechaniu myszką na odnośnik biblijny):

 E_sword_czesc20_bednarski_3

Krok 4

Ostatnia faza – nowostworzony moduł jest w pełni zintegrowany z programem E-SWORD i ma znacznie większą funkcjonalność:

E_sword_czesc21_bednarski_4

Umieszczanie komentarzy do wersetu biblijnego

Obejrzyj film:  e-SWORD_czesc22_tworzenie_wlasnego_komentarza_biblijnego.avi

Tworzenie własnego słownika tematycznego

Obejrzyj film: e-SWORD_czesc23_tworzenie_wlasnego_slownika_tematycznego.avi

Praktyczne wykorzystanie programów biblijnych (apologetyka)

Maryja - "szczęśliwa" czy "błogosławiona"?

Obejrzyj filmy: e-SWORD_czesc27_Maryja_szczesliwa_czy_blogoslawiona_1.avi

                                                    e-SWORD_czesc28_Maryja_szczesliwa_czy_blogoslawiona_2.avi

Czy Jezus miał rodzonych braci?

Obejrzyj filmy: e-SWORD_czesc29_lista_wersetow_bracia_Jezusa_1.avi

                                      e-SWORD_czesc30_lista_wersetow_bracia_Jezusa_2.avi